Wizyta studyjna “PROW zmienia Krajnę”

Najnowsze Piła Wydarzenia

26 września odbyła się wizyta studyjna pn. ?PROW zmienia Krajnę?. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ?Krajna nad Notecią?. Projekt miał na celu aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat dobrych praktyk funkcjonujących w naszym rejonie.

W wydarzeniu wzięło udział 30 mieszkańców powiatu pilskiego reprezentujących różne sektory. Dzięki wizycie studyjnej uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i podpatrzenia jak można wykorzystać środki, którymi dysponuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ?Krajna nad Notecią?.

Pierwszym punktem wizyty była wiata przystankowa wykonana z zabytkowej remizy strażackiej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Pobórce Wielkiej. W tym  miejscu przywitała nas Pani Anna Pyda wraz z druhami z OSP Pobórka Wielka, którzy ubrani byli w mundury zakupione również w ramach grantu z LGD. Następnie odwiedziliśmy miejscowego przedsiębiorcę Pana Jarosława Draba, który otrzymał dotację na rozwijanie działalności  gospodarczej, dzięki której zakupił sprzęt i stworzył nowe miejsca pracy.

.

Następnie udaliśmy się do  skateparku w Miasteczku Krajeńskim, gdzie przywitała nas Sekretarz Gminy Pani Anna Chuchla, która opowiedziała  o inwestycji gminnej zrealizowanej dzięki pomocy otrzymanej ze środków LGD. Kolejny przystanek to budynek starej szkoły w Miasteczku Krajeńskim. Tutaj czekali już na nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzostowie, którzy poinformowali uczestników o grancie, w ramach którego zakupiono defibrylator. Sprzęt ten został zamontowany na budynku starej szkoły.  

.

Kolejny punkt wyjazdu to Przystań Kajakowa w Dobrzycy. Projekt został zrealizowany przez Gminę Szydłowo. O przedsięwzięciu opowiedziała nam Pani Agnieszka Nakoneczna ? pracownica urzędu Gminy Szydłowo. Ta inwestycja zaspokoiła potrzeby społeczne mieszkańców i stworzyła warunki do propagowania aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży ? powiedział Wójt Szydłowa Pan Tobiasz Wiesiołek. Z Dobrzycy wyruszyliśmy do Piły.

.

W Pile przywitała nas Pani Dorota Lewandowska, która w ramach premii w wysokości  50.000 zł zakupiła  hafciarkę i otworzyła działalność polegającą na sprzedaży artykułów zdobionych metodą haftu komputerowego. Obecnie projekt jest już rozliczony a Pani Lewandowska w związku ze stale rosnącą ilością zamówień musiała zakupić jeszcze jedną hafciarkę i przeniosła działalność z Szydłowa do większego lokalu w Pile.

Kolejny punkt naszego wyjazdu to Pokrzywnica, w której przy udziale środków z LGD Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki  Bożej Nieustającej Pomocy odnowiła dzwony kościoła a także odtworzono zegar. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Gądek, Kłoda i Pokrzywnica natomiast poprawiła estetykę terenu wokół kościoła. W oby dwóch przypadkach koordynacją zajmowała się Pani Elżbieta Kliber.

.

Kruszewo to kolejne miejsce, które znalazło się na trasie naszej wizyty. Tam odwiedziliśmy Panią Joannę Banach, która w ramach dotacji utworzyła Inkubator przetwórstwa lokalnego. To obiekt z urządzeniami przeznaczonymi dla drobnych przetwórców produktów rolnych, firm cateringowych czy rolników, którzy mogą przygotować i przetwarzać swoje produkty w dobrze wyposażonych i przygotowanych do tego celu, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, pomieszczeniach. Tutaj zjedliśmy obiad, który był przygotowywany na bazie produktów lokalnych kupowanych od miejscowych rolników i przedsiębiorców. W Kruszewie zobaczyliśmy jeszcze zrealizowany przez Gminę Ujście projekt zakupu i montażu trybun na boisku piłkarskim a także ścieżkę rowerową,  która dzięki dofinansowaniu  powstała w Gminie a której inwestorem był Powiat Pilski.

.

Bardzo miłe wrażenie zrobiła na nas Dolina Aniołów w Chrustowie, w której w ramach grantu powstał piec chlebowy z wędzarnią. Pani Magdalena Głowska zadbała o klimatyczny nastrój i uraczyła uczestników kawą i pysznymi wypiekami własnej roboty.

.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu była Gmina Łobżenica. W Górce Klasztornej w Domu Pielgrzyma przywitał nas Pan Józef Lewandowski Zastępca Burmistrza Łobżenicy. Po przywitaniu Pani Ewa Dmochewicz zaprosiła uczestników do wysłuchania koncertu, który przygotowali dla nas śpiewacze z Chóru Magnificat. Towarzystwo  Śpiewaczy Magnificat pozyskało środki z LGD na zakup pianina,  dzięki  czemu koncerty dostarczają widzom jeszcze więcej emocji. W Gminie Łobżenica grant na zakup umundurowania pozyskali także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dźwiersznie,  którzy dostojnie prezentowali się w nich podczas koncertu. 18 000 zł na zakup strojów i rekwizytów średniowiecznych pozyskało także Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno.

.

Na zakończenie Pan Włodzimierz Paprocki przygotował dla nas poczęstunek składający się z zupy ułańskiej, deski wędlin i racuchów.

Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na integrację mieszkańców różnych grup społecznych. Poprzez wizytę uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami funkcjonującymi na terenie powiatu pilskiego. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami i w przyszłości będą mogli część pomysłów przenieść na ?swoje podwórko?, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową.

***

Wycieczka była okazją do zapoznania się z projektami, które w ramach otrzymanych dotacji z LGD w ramach PROW zostały zrealizowane na obszarach wiejskich powiatu pilskiego.

Angelika Krupa
LGD “Krajna nad Notecią”