Wojewoda zaprosił uczniów na Wielkopolskie Forum Młodzieży

Edukacja Najnowsze Polityka Wydarzenia

W Wielkopolskim Forum Młodzieży udział wzięło ponad stu czterdziestu przedstawicieli młodzieżowych rad samorządowych oraz uczniów z wielkopolskich szkół ponadpodstawowych.

Pierwsze Wielkopolskie Forum Młodzieży odbyło się dzisiaj (1.06.) w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sala wypełniła się młodzieżą, która przyjechała do stolicy województwa, aby porozmawiać o zagrożeniach w sieci i prawach i obowiązkach niepełnoletnich. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy wojewody wielkopolskiego – Michała Zielińskiego.

Młodzież powinna być priorytetem dla władz, w tym szczególnie dla przedstawicieli władz lokalnych. Otwarte umysły młodych ludzi i świeże spojrzenia wnoszą do życia lokalnych społeczności nową energię i owocują pomysłami, z których wiele przeradza się w ciekawe inicjatywy. Podczas moich wizyt w wielkopolskich gminach bardzo cenię sobie spotkania z młodzieżą, jestem pod wrażeniem jej dojrzałości, przedsiębiorczości i umiejętności wspólnego działania. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby w rozmowach o przyszłości Wielkopolski głos młodych mieszkańców nie był wzięty pod uwagę. I dlatego cieszę się, że mogę gościć młodzież w sali naszego urzędu – powiedział podczas oficjalnego otwarcia spotkania Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Głównym celem Wielkopolskiego Forum Młodych była nie tylko integracja, ale przede wszystkim edukacja. Młodzież wzięła udział w dwóch wykładach tematycznych. Pierwszy panel dotyczył cyberbezpieczeństwa, a drugi odpowiedzialności prawnej młodych ludzi. Wybór tematów nie był przypadkowy.

Młodzież ma nieograniczony dostęp do Internetu, dlatego tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi o zagrożeniach, jakie czyhają w wirtualnej przestrzeni: począwszy od przejęcia danych osobowych, przez naruszenie prywatności, utratę pieniędzy, a nawet zdrowia. Należy temu skutecznie przeciwdziałać i na szeroką skalę prowadzić działania w zakresie edukacji cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży – wyjaśniają pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy przygotowywali Wielkopolskie Forum Młodzieży.

Temat spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczestników, którzy zadawali dużo pytań i włączali się do dyskusji. Uczestnicy przyznali, że wielu zagrożeń nie byli świadomi.

– Myślałem, że tylko seniorzy mogą stać się ofiarą internetowych oszustów, ale zagrożeń jest więcej i bardzo łatwo można się na nie złapać. Wysłanie zdjęcia nieodpowiedniej osobie czy bezmyślne udostępnienie danych dotyczących adresu zamieszkania czy konta w banku mogą skończyć się sporymi problemami. Warto o tym wiedzieć – komentował jeden z uczestników.

Ciekawość uczestników wzbudził również temat drugiego wykładu pt. „Wiek, a odpowiedzialność prawna. Studium przypadku”. Wielu nastolatków nie zdaje sobie sprawy z tego co im wolno, a czego nie, często nie są świadomi tego, że będą musieli ponieść konsekwencje swoich działań. Szczególnie dotyczy to tych rzeczy, które dla młodzieży mogą być tylko żartem, jak na przykład nagranie filmiku z udziałem kolegi czy koleżanki bez pytania ich o zgodę i rozsyłanie go wśród znajomych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie młodzieży i edukowanie ich w zakresie ich praw i obowiązków. Pozwoli to uniknąć negatywnych konsekwencji i spotkania z wymiarem sprawiedliwości, które już u progu dorosłości może zamknąć wiele dróg i zniweczyć plany i marzenia.

– Chociaż nie jesteśmy już dziećmi, to jednak nie jesteśmy bezkarni. Wykład pana mecenasa był bardzo ciekawy i myślę, że niektórzy mogli się zdziwić, bo czasami nieświadomie działamy na granicy prawa, uznając to za dobrą zabawę – komentowali uczestnicy.

Oprócz wykładów poruszających ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa młodych osób był też czas na dyskusję i zadawanie pytań. A w przerwie między częścią edukacyjną nie zabrakło integracji, wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i pomysłów.

– Mam nadzieję, że pierwsze Wielkopolskie Forum Młodzieży zostało dobrze przyjęte przez uczestników, ponieważ chcemy regularnie organizować tego typu wydarzenia. To bardzo ważne z perspektywy młodych Wielkopolan, aby dostarczać im informacji z dziedzin, które mają wpływ na ich życie, a nie zawsze są poruszane podczas zajęć w szkołach – podsumowuje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

 

https://www.poznan.uw.gov.pl/