Wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze!

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. Wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze! Podobnie niepodległość i suwerenność, nie są wieczne. Ciesząc się zatem odzyskaniem 103. lata temu swojego państwa, musimy budować jego siłę oraz sojusze na rzecz bezpieczeństwa w przyszłości. Trzeba to robić w jedności, bo mamy jedną Polskę i jeden naród! – mówił do zebranych pod pomnikiem poświęconym Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność w Chodzieży, senator Adam Szejnfeld.

 Senator Adam Szejnfeld w dniu Święta Niepodległości oddał cześć i pamięć poległym za wolność i niepodległość składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem 1000 – lecia Polski oraz Powrotu do Macierzy Ziem Zachodnich w Pile oraz wziął udział w wielkich uroczystościach z okazji 103. rocznicy niepodległości, jaką zorganizował w burmistrz Jacek Gursz w Chodzieży.

W Dniu 11 listopada 1918 został zawarty rozejm w Compiègne, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec i ich koalicjantów w I wojnie światowej. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości po 123. latach niewoli. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zakazały obchodzenia Święta Niepodległości. Przywrócone ono zostało przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 roku.

-Korzystając z okazji warto powiedzieć, iż od tego roku będziemy już nie tylko u nas, w Wielkopolsce, ale i w całym kraju obchodzili święto, które jest szczególne dla nas, dla Wielkopolan. Mianowicie Sejm i Senat przyjętą ustawą ustanowiły nowe święto państwowe. W dniu 27 grudnia będziemy obchodzili dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Święto to będzie kolejnym mającym przypominać nam bohaterstwo tych, którzy przywrócili Wielkopolskę Polsce, a Polskę, jako suwerenny kraj, Europie. Mam zatem nadzieję na nasze spotkanie przy wielkopolskich pomnikach w dniu 27 grudnia – dodał senator Wielkopolski Północnej.

Narodowe Święto Niepodległości to bardzo ważny dzień dla naszego kraju, a także święto Wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, przekonań politycznych, czy wiary. Ważne, abyśmy w tym dniu – i nie tylko – potrafili wspólnie cieszyć się ponad podziałami z posiadanej wolności, o którą walczyli i oddawali życie nasi przodkowie.

Biuro Senatora Adama Szejnfelda