PIŁA. Rozmowa i wspólne czytanie „Rozbójniczki. Opowieści o ważnych kobietach” oraz „Bruksela. Zwierzęcość w mieście”, z autorką Grażyną Plebanek już 8 października (piątek) w Domu Księgarskim MJL – Galeria IBI w Pile. Początek – godzina 17.00. Od godz.16.00 autorka będzie także gościem w pilskiej księgarni przy ul. 14 lutego.
Transmisję fragmentów wydarzenia możesz obejrzeć pod tym linkiem: https://www.facebook.com/events/337588638163918/?ref=newsfeed
„Dojrzałość kobiet mnie fascynuje”
- Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach (Wydawnictwo Osnova, 2021) – felietony i eseje o 14. kobietach, nie pomnikowych, wśród nich nawet postaci fikcyjne. Królowa z baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” Andersena – tak pewna siebie, że nie musi nosić korony, imienniczka autorki, Grażyna z powieści litewskiej Adama Mickiewicza czy mitologiczna Lagertha – wojowniczka od wikingów albo Sara Pascoe współczesna stand-uperka.
„Wykreślajcie własne mapy. Bądźcie jak Zinneke – beztrosko łobuzerski i odważny kundel, który zna tu wszystkie uliczki”
- Bruksela. Zwierzęcość w mieście (Wydawnictwo Wielka Litera, 2021) – subiektywny przewodnik po miejscach, których nie znajdziemy na listach europejskich zabytków. Bruksela – miasto pełne urzędników Parlamentu Europejskiego, zamieszkiwane przez stare, bardzo bogate rodziny rentierów, ale też krzyczące współczesną sztuką uliczną i różnorodne jak Wieża Babel. Jaka rzeczywiście jest nowa the capital of Europe?
Grażyna Plebanek – pisarka, felietonistka, autorka ciekawych książek, m.in. „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Nielegalne związki”, „Córki rozbójniczki”, „Bokserka:”, „Pani Furia:”, „Słowa na szczęście : i inne nienazwane stany duszy”. Pisze też scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka”, a w „Wysokich Obcasach Extra” publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych”.
Czujna obserwatorka relacji międzyludzkich i towarzyszących im uczuć i emocji, historii oraz różnic i zderzeń kultur, ostra w swoich sądach, czasem szorstka, a czasem zaskakująco czuła – pokazuje, w jaki sposób tożsamość i „bycie obcą” przekłada się na spostrzegawczość i kulturową wolność.
Warszawianka, kilka lat spędziła w Sztokholmie, od piętnastu lat mieszkająca w Brukseli. (więcej o autorce : http://www.grazynaplebanek.pl)
***
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Jelenie Czytają. To wspólne czytanie w księgarniach północnej Wielkopolski, stanowiące nieustanną rozmowę o naszej historii, o kulturze i tożsamości, życiu codziennym oraz przyrodzie; bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkania organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2.
Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach, w księgarniach: w Pile, Dom Księgarski MJL, tel. 067 215-63-53, email: jan.lus@btinternet.com oraz w Wągrowcu, Locum, tel. 508546841, email: locum@onet.eu oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa. – www.promocja-ksiazek.pl tel. + 48 603040892, email: agencja. info@promocja-ksiazek.pl
Info: agencja promocji książek i czytelnictwa
Fot. Rafał Maslow