Wzrost cen chwilowo zmalała. Inflacja w lutym zwolniła

Najnowsze Piła

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym inflacja w Polsce wyniosła 8,5% w skali roku. Oznacza to, że wzrost cen chwilowo zmalał, bowiem w styczniu inflacja w skali roku wyniosła 9,4%.

W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 2,7 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,2 proc.), zdrowia (o 1,2 proc.), łączności (o 1,4 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 1,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,08 pkt proc. i po 0,07 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,6 proc.) oraz żywności (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,44 pkt proc. i 0,28 pkt proc – czytamy w komunikacie GUS.

W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku odnotowano wyższe ceny mieszkań (o 12,7%), żywność (o 7,8%) oraz transportu (o 9,9%).

Z wysoką inflacją zmagają się także m.in. USA i kraje UE – w szczególności te położone na wschodzie bloku.

Jak ostrzega sam Narodowy Bank Polski, to najprawdopodobniej nie będzie koniec złych wiadomości. Inflacja będzie dalej rosnąć i zapewne sięgnie 12%.

źródło: GUS/Twitter/businessinsider.com.pl