Z pasją przez życie

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Posiadanie pasji napędza do działania. Jest swoistym katalizatorem pozytywnych emocji nadających życiu kierunek. Dla jednych to sposób na nudę, inni upatrują w tym wyrażanie siebie, swojej oryginalności. Dlatego biorąc za cel motywowanie ludzi do rozwijania swoich zainteresowań przedstawiamy wywiad z Aleksandrą Helwich, uczennicą III klasy Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Jakie były początki i co sprawiło, że postanowiłaś zająć się projektowaniem biżuterii
Sztuka nigdy nie była mi obca. Od zawsze lubiłam tworzyć, robić kreatywne rzeczy, malować czy lepić z gliny. W jakiś naturalny dla mnie sposób zabrałam się za tworzenie biżuterii. Spodobała mi się taka forma aktywności i robiłam takich projektów coraz więcej. Próbowałam różnych technik i sposobów, szukałam inspiracji w internecie aż w końcu odnalazłam własny styl w tworzeniu biżuterii.
Jakie modele biżuterii wykonujesz?
Na co dzień robię naszyjniki i kolczyki, choć zdarza mi się również tworzyć inne akcesoria m.in.: zawieszki do butów czy bransoletki. Lubię próbować nowych rzeczy i jestem otwarta na nietuzinkowe projekty.

Jak wygląda codzienna praca nad biżuterią?
Jest to dla mnie forma odpoczynku, ale także spełnienie wewnętrznej potrzeby tworzenia nowych rzeczy, które powstają w weekend kiedy wracam do domu. Mówię „wracam” bo
w tygodniu szkolnym mieszkam w internacie ZS im. S.Staszica.

Co jest najciekawsze w tej pasji, co sprawia, że nadal chcesz to robić?
Bardzo ważny jest dla mnie sam proces wymyślania, projektowania, dobierania pojedynczych elementów tak by stworzyły one jedną całość. Oczywiście uwielbiam także patrzeć na efekt końcowy mojej pracy. Robienie biżuterii jest nie tylko moją pasją, ale także sposobem na zarabianie. Dlatego myślę, że jednak najwięcej satysfakcji daje mi to kiedy osoba, dla której robiłam zamówienie jest zadowolona a często zachwycona tym co otrzymała. Nie ma nic bardziej motywującego niż dobre słowo od klientów. Zdarza się i tak, że kupujący wracają po jakimś czasie i zamawiają nową biżuterię co też daje poczucie, że to co robię podoba się ludziom i może sprawić odrobinę szczęścia nie tylko mi. Lubię dzielić się efektami mojej pracy twórczej, dlatego też prowadzę konto na Instagramie @hotpiesbizuteria, na którym publikuję zdjęcia gotowej biżuterii.

Czy wiążesz z tym swoje plany zawodowe czy raczej traktujesz to jako hobby?
Jak już wcześniej mówiłam, robienie biżuterii jest także źródłem mojego zarobku, ale nadal pozostaje to dla mnie pasją i sprawia mi wiele radości. Mam wiele pomysłów i wizji artystycznych, lubię to, że mogę doprowadzić do ich realizacji. Nie chcę rezygnować z tej formy aktywności, choć nie wykluczam jej obecności w mojej przyszłości. Myślę, że nie jest to też chwilowa pasja, ale na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić czy to co robię będzie w 100% wiązało się z moją przyszłością. Ważne jest dla mnie spełnianie się pod kątem artystycznym i do tego też będę dążyć.

Dziękujemy za rozmowę
Wywiad przeprowadził M.Kociński