Zachowajmy ostrożność i bądźmy rozważni!

Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Wydarzenia
Uwaga! Od kilku dni obserwujemy na Facebooku posty o rzekomych materiałach wideo przedstawiających inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Obserwowane przez nas posty zawierają zwroty takie jak: “mrożące krew w żyłach nagranie” oraz “ludzie uciekają w popłochu”. Dołączany jest do nich link, który kieruje do strony wyglądającej jak serwis informacyjny, z artykułem zawierającym wspomniany film. Przy próbie jego obejrzenia, jesteśmy przekierowywani do fałszywej prośby o podanie danych logowania do naszego konta. Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są do dalszej dystrybucji postów w ramach różnych grup na Facebooku.
W przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook zalecamy podjąć następujące kroki:
  • zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
  • wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie,
  • sprawdzić czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.

Przypominamy również, że 21 lutego 2022 roku o 21:00 został ogłoszony na terenie kraju trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP: CRP-CHARLIE. Mimo że alarm dotyczy głównie administracji publicznej, jest to dobry moment na podniesienie swojej czujności na różnego rodzaju kampanie phishingowe. Jeśli widzicie podejrzane wiadomości – zgłaszajcie je na naszej stronie: https://incydent.cert.pl
  • https://www.facebook.com/CERT.Polska