Zapinaj pasy bezpieczeństwa!

Najnowsze Wałcz

WAŁCZ. Dzisiaj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałeckiej komendy, w ramach ogólnopolskiej akcji ?Pasy?, przeprowadzili własne działania profilaktyczne dla kierowców i pasażerów. W ramach działań wręczali podróżującym ulotki zawierające fakty i mity związane z pasami bezpieczeństwa. Rozdawali także zapachy do aut, a małym pasażerom pluszowe misie

Wśród uczestników ruchu drogowego krąży wiele stereotypów dotyczących pasów bezpieczeństwa. Ponieważ  nasz kraj jest na niechlubnym miejscu wśród krajów europejskich pod względem wypadków na drodze, policjanci prowadzą cykliczne akcje profilaktyczne dla kierowców i niechronionych uczestników ruchu.

Celem akcji promujących bezpieczeństwo i przepisy ruchu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Dzisiejsze działania pod nazwą ?Zapnij pasy? z uwagi na wzmożony ruch kołowy w sezonie letnim mają przypominać kierowcom i pasażerom jak ważne jest stosowanie pasów. Zarówno przez kierowcę jak i pasażerów, bez względu na to, czy siedzi z przodu, czy na tylnej kanapie samochodu. Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno, w związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów w tej sytuacji jest czynnością zbędną.

-Nic bardziej mylnego. Fakty są  inne, bowiem przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony – wyjaśniali st. sierż. Patryk Ciszewski i st. post. Żaneta Leśkiewicz. – Co ważne, podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.

 Po krótkiej edukacji zatrzymani do kontroli kierowcy otrzymywali od policjantów ulotki zawierające mity i fakty związane z pasami  oraz na pamiątkę spotkania zapachy do aut. Mundurowi rozmawiali także z małymi pasażerami, którym wręczali pluszowe misie. Jednym z nich był 5-letni Fabian. Chłopiec wyjaśniał policjantom, że on zawsze wszystkim przypomina o zapinaniu pasów. Natomiast maskotka na pewno będzie przypomni  Fabianowi o ważnym spotkaniu na drodze.

 (WM)

 Źródło: KPP Wałcz