PIŁA. Żywe choinki od ENERIS Surowce rozdawane podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Spotkanie z mieszkańcami miało też wymiar edukacyjny i było okazją do rozmowy na temat ekologicznych zachowań podczas przygotowań do świąt oraz ograniczenia liczby odpadów.
Pracownicy Altvatera podczas inauguracji Jarmarku Bożonarodzeniowego podarowali chętnym 50 pachnących drzewek pochodzących z lokalnej plantacji. Zainteresowanie było bardzo duże. Chętni ustawili się po drzewka w kolejce już kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem akcji. Byli wśród nich nie tylko pilanie, ale też m.in. mieszkańcy Wałcza i okolicznych miejscowości. Przynosili z sobą sztuczne choinki, które zdobiły ich domy nawet przez 40 lat! Jedna z mieszkanek przyniosła kilka choinek, które kilkadziesiąt lat wcześniej własnoręcznie wykonał jej tata, notabene były kierowca śmieciarki.
– Jestem bardzo zadowolony, że akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, i że choinki rozeszły się w mgnieniu oka – zapewnia dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. – Zgodnie z zapowiedziami na pewno powtórzymy tę akcję w przyszłym roku. Będziemy tylko musieli podwoić liczbę rozdawanych drzewek. To sympatyczne spotkanie z mieszkańcami utwierdziło nas jeszcze bardziej w przekonaniu, że takie akcje mają sens.
Przepis na święta w duchu eko według ENERIS:
- Zaplanuj świąteczne zakupy (jedzenie i prezenty). Ograniczysz tym samym i wydatki, i odpady.
- Używaj wielorazowych toreb na zakupy – unikaj jednorazówek.
- Nie marnuj jedzenia – nie przygotowuj zbyt wielu potraw. To co zostanie na świątecznych stołach można przechować na później (np. zamrozić) lub podzielić się z innymi (w Pile działają jadłodzielnie).
- Nie przesadzaj z opakowaniem prezentów, które zaraz po rozpakowaniu stają się niepotrzebne. Wyrzuć je do właściwego pojemnika lub zachowaj na przyszły rok lub inną okazję.
- Zamiast kilku prezentów niskiej jakości wręcz jeden – za to ładny, trwały i niebanalny. To może być np. bilet do kina lub teatru, karnet na siłownię lub kupon prezentowy.
- Nie wyrzucaj niechcianych prezentów. Podaruj je komuś innemu, komu sprawią radość.
- Gotując przykrywaj garnki. Zaoszczędzisz w ten sposób energię oraz wyemitujesz mniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.
- Zainwestuj w lampki LED. Są bardziej energooszczędne niż „zwykłe” światełka.
- Kup żywą choinkę – jest ekologicznym i lepszym wyborem. Jeśli jesteś posiadaczem sztucznej, używaj jej jak najdłużej.
- Nie kupuj sztucznych i nieekologicznych dekoracji świątecznych. Zastąp je naturalnymi, np. piernikami, suszonymi owocami, szyszkami lub mchem.
Po świętach Altvater odbierze choinki dwa razy: w styczniu i w lutym. Pamiętajmy o wystawieniu ich zgodnie z harmonogramem oraz o tym, żeby drzewka były pozbawione ozdób, stojaków itp.
Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Altvater Piła