WAŁCZ. Dzielnicowi z Wałcza nawet w czasie epidemii nie zapominają o swoich seniorach. Z uwagi na niemożność spotkań, znajdują inne sposoby na kontakt, chociażby tak jak dzisiaj na terenie miasta i gminy. Mundurowi przypominali o zachowywaniu czujności i ostrożności z uwagi na próby oszustw. Mimo licznych akcji informacyjnych i apeli policji, wciąż dochodzi do oszustw finansowych, których ofiarami padają osoby starsze.
Policjanci na terenie całej Polski realizują program pod nazwą ?Bezpieczny senior?. Program autorstwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie powstał w 2009 r. Celem programu jest ?ochrona? seniorów przed oszustami. Próby oszustwa seniorów zdarzają się niezwykle często. Zwykle podejmowane są telefonicznie.
Z uwagi na obecną sytuację w kraju a także i na świecie, spotkania, prelekcje, warsztaty z seniorami nie są możliwe. Jednak policjanci z wałeckiej jednostki nie zapominają o swoich seniorach i starają się docierać do najstarszych mieszkańców różnymi innymi sposobami. Dzisiaj np. kontaktowali się z najstarszymi mieszkańcami powiatu, podczas ich codziennych zwykłych czynności.
Napotkani seniorzy chętnie rozmawiali z policjantami. Prowadzona profilaktyka dla seniorów w taki sposób to, przede wszystkim przypomnienie o ważnych wskazówkach bezpieczeństwa w kontakcie telefonicznym, wizycie nieznajomej osoby podającej się za urzędnika, pracownika gazowni, energetyki, przedstawiciela innej instytucji.
Metody działania sprawców wciąż się zmieniają, co sprawia, że próby oszustwa seniorów zdarzają się niezwykle często. Osoby starsze chętnie wdają się w rozmowę. Trzeba jednak uważać, by nie dać się zmanipulować i nie stracić oszczędności- przypominali dzielnicowi. Mimo licznych akcji informacyjnych i apeli policji, wciąż dochodzi do oszustw finansowych, których ofiarami padają osoby starsze.
Największym problemem jest zmiana metod stosowanych przez oszustów. Po najbardziej znanej ??na wnuczka?, już często rozpoznawalnej, modyfikują swoje metody. Coraz częściej, zamiast wnuczka w domu pojawia się urzędnik, policjant, ?przedstawiciel? firmy wzbudzającej zaufanie i przedstawia jakąś historię. Warto więc w takich przypadkach być ostrożnym i asertywnym.
Dzisiaj na pamiątkę spotkania każdy napotkany senior otrzymał od policjantów profilaktyczne ulotki i etui na dowód osobisty czy kartę płatniczą. Dzielnicowi przypominali o kontakcie z Policją i dzielnicowym poprzez aplikację mobilną.
Seniorze! Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zawsze możesz zadzwonić na Policję. 112 to numer alarmowy, pod którym możesz uzyskać pomoc.
Dzięki aplikacji ?Moja komenda? wyszukasz swojego dzielnicowego, który dba o Twój rejon służbowy.
Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz