44-latek utonął w jeziorze

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

LUBASZ. Tragiczny początek sezonu kąpielowego w Lubaszu. W jeziorze Dużym utonął wczoraj 44-letni mężczyzna. Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności zdarzenia, jednocześnie apelują o rozwagę nad wodą.

9 czerwca około godziny 21:10 policjanci pełniący służbę w pobliżu jeziora Dużego w Lubaszu zostali powiadomieni przez zgłaszającą, że ta straciła kontakt wzrokowy ze swoim krewnym, który kąpał się w jeziorze. Mundurowi natychmiast przystąpili do poszukiwania mężczyzny. Za pośrednictwem dyżurnego czarnkowskiej komendy niezwłocznie powiadomili funkcjonariuszy straży pożarnej oraz pogotowie.

Do zdarzenia zadysponowano m.in. pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Pile.

Strażacy ubrani w skafandry wypornościowe przeszukiwali wskazane przez świadka miejsca utonięcia mężczyzny. Po kilku minutach jeden z ratowników zlokalizował ciało mężczyzny. Znajdowało się na głębokości około dwóch metrów – mówi asp. sztab. Paweł Sobczyński.

-Nieprzytomnego 44-latka nurkowie wyciągnęli na brzeg jeziora. Niestety, pomimo czynności resuscytacyjnych, prowadzonych przez funkcjonariuszy straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego, mężczyźnie nie zdołano przywrócić czynności życiowych – informuje asp. Karolina Górzna-Kustra z KPP w Czarnkowie.

Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności procesowe. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do dalszych badań.

Górzna-Kustra: W ciągu najbliższych kilku dni funkcjonariusze z czarnkowskiej komendy pod nadzorem trzcianeckiej prokuratury będą analizować zebrany na miejscu zdarzenia materiał dowodowy, jak również przeprowadzać niezbędne czynności procesowe w celu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn tej tragedii.

Warto w tym miejscu zaapelować do wszystkich wypoczywających nad wodą o rozwagę.

Policja: Pamiętajmy, że bezpiecznie korzystać można jedynie z tych kąpielisk, które są specjalnie oznaczone
i nadzorowane przez ratowników. Korzystając z kąpieli wodnych należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez ratowników. Tablice ostrzegawcze „kąpiel zabroniona”, pojawiają się w miejscach, gdzie może występować wiele zagrożeń, dlatego kąpieli w takich miejscach należy zdecydowanie unikać.

Korzystając ze sprzętu wodnego tj. kajaków, rowerów wodnych, czy łodzi należy pamiętać o zabraniu obowiązkowego wyposażenia w postaci kamizelki ratunkowej i koła.

Wszyscy, którzy wypoczywają nad wodą wraz z dziećmi powinni zachować szczególną czujność i nie pozostawiać swoich pociech bez nadzoru. Pamiętajmy o tym, że alkohol i woda to odwieczni wrogowie, nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, czy środków odurzających.

(Red.)
Fot. mł. ogn. Piotr Cyrulik