Adam Szejnfeld ? najmłodszy internowany działacz NSZZ ?Solidarność?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Adam Szejnfeld, działacz NSZZ ?Solidarność?, był w stanie wojennym najmłodszym internowanym  z terenu ówczesnego Województwa Pilskiego. Został aresztowany w dniu 12 grudnia 1981r. w Szamocinie, w przededniu ogłoszenia stanu wojennego, i osadzony w areszcie Milicji Obywatelskiej w Chodzieży. W dniu 13 grudnia przewieziono go do Zakładu Karnego we Wronkach, gdzie usłyszał zarzut, że ?nawoływał od obalenia siłą ustroju PRL?. W dniu 5 stycznia został przetransportowany z Wronek do Zakładu Karnego w Gębarzewie skąd po pół roku, w dniu 23 lipca 1982 roku, wyszedł na wolność.

Po wyjściu z więzienia nie zaprzestał działalności i kontynuował ją w podziemnych strukturach powstałej w Wrocławiu ?Solidarności Walczącej?. Z tego powodu był prześladowany, a członkowie jego rodziny trafili na tzw. czarną listę (szykany w pracy, liczne rewizje w domu, inwigilacja jego, a także członków rodziny oraz znajomych?).

Po internowaniu Adama Szejnfelda jego najbliższy kolega oraz współpracownik w Solidarności, pan Tadeusz Jurek, w trakcie przygotowań do protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, został napadnięty i bestialsko pobity przez ?nieznanych sprawców?. W wyniku doznanych obrażeń zmarł stając się tym samym śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Województwie Pilskim.

Adam Szejnfeld w strukturach Solidarności pełnił wiele funkcji, m.in.: przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ ?Solidarność? Kombinatu PGR Noteć w Szamocinie, sekretarza Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ ?Solidarność? w Chodzieży, członka Prezydium Zarządu Regionu NSZZ ?Solidarność? w Pile i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Pile, a także członka Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność? ds. Rolnictwa i Żywności w Gdańsku.

Po legalizacji Solidarności Adam Szejnfeld powrócił do jawnej działalności, tworzył struktury Komitetów Obywatelskich ?Solidarność?, został członkiem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile oraz przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego ?Solidarność? w Szamocinie. W dniu 1 czerwca 1990 r. został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w wolnej Polsce.

Później współtworzył i działał w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, w Unii Demokratycznej i Unii Wolności oraz w Platformie Obywatelskiej. W przeszłości był radnym i burmistrzem, posłem, europosłem oraz wiceministrem gospodarki. Obecnie jest senatorem Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Karmowska

Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda

Biuro Adama Szejnfelda