Biegiem dla Niepodległej

Czarnków Najnowsze Sport Trzcianka Wydarzenia

CZARNKÓW. Pierwsze dwa weekendy listopada, jak co roku, były dla czarnkowskich biegaczy okazją do udziału w zawodach o charakterze imprez organizowanych ku pamięci ważnych momentów dziejów naszego kraju. Nie tylko związanych z powrotem  Polski na mapy Europy po ponad wiekowej niewoli, ale też przypominających bardziej odległe, choć istotne epizody historyczne.

Serię startów w biegach pamięci rozpoczął w sobotę 6 listopada Łukasz Jessa, który rywalizował podczas VI Rogozińskiego Półmaratonu Przemysła II – dorocznej imprezie zorganizowanej ku czci tego spośród władców średniowiecznego państwa piastowskiego, który jako pierwszy w swej pieczęci królewskiej używał symbolu Orła z Koroną  i ambitnie dążył do zjednoczenia rozbitego na dzielnice kraju. Tego samego dnia Artur  Bombelczyk i Damian Grenadier stanęli na starcie III Chodzieskiego Biegu Niepodległości na dystansie 5 km,  zorganizowanego przez Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Warto zaznaczyć, iż pierwszy z wymienionych zawodników uplasował się na 3 miejscu w kategorii wiekowej mężczyzn K-45.

Przed startem w Obornikach

Natomiast w dżdżystą niedzielę, 7 listopada liczniejsza reprezentacja KAMA Run – Akademia Biegowa Czarnków w składzie Anna Glazer, Sławomir Szedler, Jacek Mituta, Tomasz Marchlewski, Sławomir Kmieć oraz Paweł Garstka uczestniczyła w VI Biegu Niepodległości w Krzyżu Wielkopolskim, zorganizowanemu przez Klub Biegacza Aktywni Krzyż Wlkp., a wspieranym przez Urząd Miasta i Gminy Krzyż, Nadleśnictwo Krzyż, PATRIA TOP Wieleń oraz firmy Thule Group i Brenderup. W toku zmagań na dystansie asfaltowej trasy 10 km wiodącej ulicami miasta – Anna Glazer uplasowała się na 2 miejscu w kategorii wiekowej kobiet K-50.

Uwieńczeniem współzawodnictwa w cyklu imprez skupionych wokół Święta Niepodległości – oczywiście był dla zawodników z grodu Janka z Czarnkowa aktywny dzień 11 listopada. Na starcie 12 Biegu Niepodległości w Obornikach umiejscowionego na tamtejszym klimatycznym rynku, wśród blisko tysiąca zawodników stanęło do rywalizacji 6 czarnkowian w barwach KAMA Run – Sławomir Szedler, Jacek Mituta, Damian Grenadier, Tomasz Marchlewski, Łukasz Jessa i Paweł Garstka. Impreza biegowa zorganizowana przez Gminę Oborniki i Obornickie Centrum Sportu, podzielona była na dystanse 5km i 10km.  Jednocześnie niektórzy zawodnicy klubu wzięli udział w lokalnym tradycyjnym XXII Biegu Niepodległości organizowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, a sponsorowanym przez Miasto i Radę Miasta Czarnków.

Artur Bombelczyk i Damian Grenadier w Chodzieży

Wszystkie listopadowe wydarzenia, w których członkowie Stowarzyszenia współzawodniczyli biegnąc z biało-czerwoną flagą nadrukowaną na lewej piersi koszulki klubowej – skupiały ideę nie tylko upamiętnienia odzyskania niepodległości w wieku XX czy średniowiecznego dążenia do zjednoczenia państwa. Przypominały bowiem też, że w procesie dziejowym Niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze – i należy konsekwentnie ją  chronić, również dzisiaj.

Paweł Garstka KAMA Run – Akademia Biegowa Czarnków

 Zdjęcie główne: Na mecie w Krzyżu Wlkp.