Był agresywny wobec policjanta. Teraz za to odpowie

Interwencje Na sygnale Wałcz Wydarzenia

Za naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie policjantów odpowie 31-letni mieszkaniec gminy Wałcz. Mężczyzna wyzywał i atakował funkcjonariuszy, podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Mężczyzna wielokrotnie używał słów wulgarnych wobec interweniujących policjantów, nie stosował się także do wydawanych przez policjantów poleceń oraz szarpał i uderzał.

Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 21.00 w gminie Wałcz. Policjanci zostali skierowani na interwencję, gdzie przed miejscowym marketem nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę i zaczepia znajdujące się tam osoby. Kiedy policjanci przybyli na miejsce 31 latek swoją agresją przeniósł na policjantów. Swoim zachowaniem zmuszał funkcjonariuszy do określonego zachowania.

Sprawca używał wobec funkcjonariuszy słów wulgarnych, szarpał oraz uderzał. Agresor został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W czasie doprowadzania do wytrzeźwienia, w radiowozie sprawca wciąż zachowywał się agresywnie używając przy tym wulgaryzmów. 31 latek po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. O jego dalszym losie zadecyduje Sąd. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Należy pamiętać, że podczas wykonywania obowiązków służbowych funkcjonariusz Policji pozostaje funkcjonariuszem publicznym, dlatego w przypadku zniewagi, naruszenia nietykalności cielesnej  korzysta ze szczególnej ochrony prawnej przewidzianej przepisami prawa karnego. Najczęściej do znieważenia funkcjonariuszy Policji dochodzi ze strony osób nietrzeźwych będących sprawcami wykroczeń i przestępstw, ale i także ze strony osób, którzy są tego w pełni świadomi. Nietrzeźwość sprawcy nie zwalnia ich z odpowiedzialności za popełnione czyny.

Tryb przyspieszony dla sprawcy, który używał przemocy i znieważył policjantów podczas wykonywania czynności służbowych. – Aktualności – Komenda Powiatowa Policji w Wałczu

fot. iStock