Chodzieski szpital powiększa liczbę łóżek covidowych

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. Sytuacja epidemiczna kraju, a w szczególności w Wielkopolsce, staje się coraz bardziej groźna. Chodzież intensywnie przygotowuje się na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów. Systematycznie powiększa się ilość łóżek i respiratorów gotowych do obsługi zakażonych koronawirusem. 

Jak podaje miejscowy Sanepid, na dzień dzisiejszy (04.11.2020, godzina 10:00) mamy następującą sytuację: osoby z potwierdzonymi testami w kierunku koronawirusa (osoby hospitalizowana lub izolowane decyzją PPIS w Chodzieży) 415, ozdrowieńców 85, ogółem osoby poddane kwarantannie 788, osoby będące pod nadzorem epidemiologiczny 64. Dane dotyczą osób posiadających miejscowe zameldowanie. Należy wyjaśnić, że kwarantanna, to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej. Natomiast izolacja, to odosobnienie osoby chorej na chorobę zakaźną lub osoby podejrzanej o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Jak zadbać o zdrowie?

Aby ułatwić naszym mieszkańcom zachowanie się w czasie zagrożenia zakażeniem, podajemy informację NFZ w Poznaniu ? ?W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, do wielu punktów pobrań ustawiają się kolejki ? osoby z podejrzeniem COVID-19 nie wykonują wcześniejszej rejestracji, co wydłuża procedurę w samym punkcie. W związku z tym osoby skierowane przez lekarza rodzinnego na wykonanie testu muszą przed udaniem się do punktu pobrań zarejestrować się telefonicznie. Zlecając wykonanie testu w kierunku koronawirusa, lekarz rodzinny podaje pacjentowi kod. Jeśli pacjent, przed udaniem się na wymaz, zadzwoni do punktu pobrań i poda swoje dane z kodem, znacznie skróci to całą procedurę pobierania wymazu.

Rejestr punktów prowadzi wielkopolski oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu. Na stronie internetowej NFZ-u należy odszukać dokładny adres oraz kontakt telefoniczny, aby dowiedzieć się, gdzie można wykonać badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Takie miejsca funkcjonują w każdym wielkopolskim powiecie. W pomoc w obsłudze punktów pobrań zaangażowani są także żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.eśli chcecie skrócić czas oczekiwania na pobranie wymazu w punkcie pobrań, koniecznie zadzwońcie wcześniej i zarejestrujcie wizytę ? apeluje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.

Obecnie w Wielkopolsce funkcjonuje 45 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. W samym Poznaniu jest ich 12. Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który następnie trafia do laboratorium. Przed badaniem trzeba okazać dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Wybierając się do punktu, należy unikać środków transportu zbiorowego. Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje o nim także lekarz POZ.

W Chodzieży punkt pobrań znajduje się w Szpitalu Powiatowym im. Prof. Romana Drewsa przy ulicy Żeromskiego 29.

Potrzebny personel

Wystartowała strona internetowa poświęcona rekrutacji do tworzonego obecnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich szpitala tymczasowego dla pacjentów z koronawirusem. Osoby, które chcą pomóc w walce z epidemią, mogą zgłaszać się poprzez stronę szpitaltargi.pl(odnośnik zewnętrzny). W powstającym na MTP szpitalu ma być około 600 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Obecnie trwa zabezpieczenie kadry medycznej. Do pracy w placówce poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, technicy elektroradiologii, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, opiekuni medyczni, farmaceuci, salowe i pracownicy do rejestracji oraz obsługi technicznej. Do pracy w szpitalu tymczasowym mogą zgłaszać się również studenci medycyny.

Szpital szykuje się do walki

Jak informuje wicestarosta Mariusz Witczuk ? ? Sytuacja w kraju, Wielkopolsce i również w powiecie jest bardzo dynamiczna, w związku z wzrastającym zapotrzebowaniem na tzw. łóżka covidowe angażowane są szpitale powiatowe. Decyzją Wojewody Wielkopolskiego z dnia 31 październik Szpital Powiatowy im. prof. R. Drewsa w Chodzieży ma zapewnić pacjentom z podejrzeniem  zakażenia SARS-Cov-2 10 łózek obserwacyjnych oraz 24 łóżka dla pacjentów  z podejrzeniem lub potwierdzonym  zakażeniem SARS-Cov-2, w tym 2 łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Dyrekcja szpitala do realizacji decyzji Wojewody przeznaczyła część oddziału wewnętrznego oraz oddział dziecięcy. Natomiast wczoraj (3 listopada) Wojewoda Wielkopolski wydał kolejną decyzję  dotyczącą chodzieskiego szpitala, w której oddział rehabilitacyjny zostaje przekształcony w tzw. izolatorium dla 40 pacjentów z potwierdzonym  zakażeniem SARS-Cov-2?.

Edytor
Fot. szpital-chodziez.pl