Czy stracą miliony?

Inwestycje Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Miasto Złotów otrzymało latem wsparcie z tzw. ,,funduszy norweskich” w wysokości 18 milionów złotych.  Była to mniejsza kwota niż pierwotnie zakładano. W tej sytuacji burmistrz miasta Złotów Adam Pulit zaproponował, aby dołożyć do tej kwoty 11,7 mln zł i taką propozycję przedłożył do dyskusji Radzie Miasta. Propozycja ta spotkała się z krytyką grupy radnych, którym przewodzi były burmistrz Stanisław Wełniak.

W tej sytuacji burmistrz Adam Pulit  zorganizował 14 października otwartą dyskusję z udziałem radnych i mieszkańców Złotowa. W sali urzędu miasta odbyła się debata transmitowana przez TV Asta. Trwała 3 godziny. Wymieniono argumenty. Burmistrz argumentował, że jego propozycja jest całościowa i ewentualne ograniczenie projektu tylko do 18 mln zł  i nie przeznaczenie na niego dodatkowych środków de facto zniszczy szeroko zakrojony projekt.

Radni przeciwni burmistrzowi nie potrafili określić, jaki mają alternatywny program i na co chcą wydać 11,7 mln zł.

W dyskusji zabierali głos mieszkańcy podkreślając kompleksowość propozycji burmistrza i bardzo dobrą sytuację finansową miasta pozwalająca na dołożenie kwoty 11,7 mln zł.

Warto podkreślić, że cały projekt, to ogrom pracy złotowskich urzędników. Zawiera on wiele ciekawych zadań, których w sumie jest 80. W powstaniu tego projektu brali udział mieszkańcy Złotowa, którzy złożyli 700 propozycji.  W propozycji burmistrza Pulita były m.in.: rozbudowa Przedszkola nr 2 i rozbudowa basenu ,,Laguna” oraz sieci ścieżek rowerowych, modernizacja amfiteatru i plaży miejskiej nad jeziorem Zaleskim (oczyszczenie jeziora, budowa zjeżdżalni), budowa pola Race Running dla osób z niepełnosprawnością, modernizacja oświetlenia miejskiego na ledowe i  obniżenie kosztów energii i wyposażenie budynków użyteczności w panele fotowoltaiczne, uzbrojenie 36 ha terenów inwestycyjnych, budowa komunalnego budynku mieszkalnego, zagospodarowanie terenów wokół góry Wilhelma (wieża widokowa), żłobek – dopłaty dla osób, które zaopiekują się pięciorgiem dzieci w domach. Wśród propozycji jest nowa promenada nad jeziorem Proboszczowskim, nowy dom na ,,Warsztaty terapii zajęciowej”, odwierty – badanie surowców leczniczych (borowiny, wody mineralne), transport publiczny – przewóz seniorów i dzieci do szkół.

Na debacie radni miejscy powiedzieli włodarzom miasta ,,Nie”. A jest to sprzeciw przeciwko pomysłowi burmistrza Złotowa, by Złotów stał się uzdrowiskiem.

 Redakcja