Dwa dni – moc historii i lotniczej pasji

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Odrzutowce Lim-2 nr boczny „602” i SBLim-2 nr boczny „006” były związane z historią Piły. Lim-2 trafił do 51. Pułku Lotnictwa Szturmowego w czerwcu 1960 roku i stacjonował w Pile do marca 1963 roku, SBLIm-2 został przyjęty na stan  pilskiego 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko – Bombowego w 1967 roku i służył w nim przez 19 miesięcy.

Samoloty dzięki pasji swoich właścicieli odzyskały dawną świetność i wróciły na niebo. Szkolno – bojowy SBLim-2 wyprodukowany w 1953 roku jest jednym z zaledwie 3 tego typu płatowców latających w Europie, w USA są jeszcze 3 takie latające maszyny. Myśliwiec Lim-2 z 1955 roku to jedyny tego typu latający samolot na świecie!!!

Duet nazywany „Limy dwa” jest atrakcją największych pokazów lotniczych w Europie.

Podczas Dnia Dziecka historyczne Limy wystartują i wylądują na głównym pasie startowym naszego lotniska.

Ale Dzień Dziecka to nie jedyna nasza propozycja na nadchodzący weekend.

Dzień wcześniej, 3 czerwca zapraszamy mieszkańców Piły i okolic na spotkanie zatytułowane: „Przestworza moją pasją”. Popołudnie i wieczór wypełnią spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z lotnictwem, pilotami, których życie to lotnicza pasja. Będzie to także okazja, aby zabytkowe samoloty Lim-2 i SBLim-2 zobaczyć w powietrzu i obejrzeć z bliska. Początek imprezy o godzinie 17:30, odrzutowce wylądują na pilskim lotnisku ok. godziny 18:00. Obok pilotów Limów naszymi gości będą również piloci pilskich pułków oraz piloci z 6 i 3 eskadry lotniczej 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy strzegą naszego nieba za sterami samolotów F-16.

Przemysław Olszyński, dyrektor, Pilskie Muzeum Wojskowe