Forum Parlamentarzystów Trójmorza – to wspaniałe przeżycie i wyróżnienie być jego częścią.

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wydarzenia Złotów

W dniach 3-5 października 2021 roku w Sejmie odbyło się Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Gośćmi na Forum byli przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. Głównym tematem rozmów były m.in. geopolityka oraz kwestie związanie z energetyką, cyfryzacją, transportem i kulturą.

Forum rozpoczęło się w niedzielę wieczorem od uroczystej kolacji marszałek Sejmu Elżbiety Witek z młodymi parlamentarzystami. W poniedziałek odbyły się trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczył roli parlamentów narodowych w budowaniu i promowaniu Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wystąpiła marszałek Sejmu oraz goście Forum. Drugi z paneli poświęcony był sektorowej współpracy na rzecz rozwoju państw Inicjatywy Trójmorza w takich dziedzinach, jak energia, transport oraz instytucje kultury. Z kolei trzeci odbył się w temacie “geopolitycznego znaczenia Trójmorza dla silniejszej pozycji Europy Środkowej”. We wtorek odbył się ostatni panel pt.: “Rola młodych parlamentarzystów w rozwijaniu Inicjatywy Trójmorza”. W tej części również wystąpiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podkreślając, że Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza na stworzyć młodym politykom dogodne warunki do budowania kontaktów międzynarodowych.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Trójmorze to projekt proeuropejski, który uzupełnia inne formy kooperacji regionalnej.

-Jestem przekonana, że dzięki takim spotkaniom inicjatywa Trójmorza zostanie wzmocniona. W trakcie spotkań z innymi młodymi parlamentarzystami nie zabrakło wielu kreatywnych pomysłów i wymiany doświadczeń. Forum było także doskonałą okazją do podjęcia dyskusji dotyczącej różnych aspektów naszego życia. Teraz trzeba tylko sukcesywnie przenosić wnioski na lokalny grunt – mówi poseł Marta Kubiak.

(Red.)
Fot. (FB)