Honorowe odznaczenia od kombatantów

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. W Starostwie Powiatowym w Pile gościli przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, z prezesem Mirosławem Grzędowskim. Obecni byli również członkowie kół regionu pilskiego ZKRP i BWP, z pełnomocnikiem regionalnym Związku w Pile Benonem Cichorackim.
Spotkanie było okazją do wręczenia honorowych odznaczeń za kultywowanie pamięci i wsparcie kombatantów. We wrześniu tego roku na UAM w Poznaniu odbyła się uroczysta inauguracja książki „Pamięć wojny” pod red. prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha, wydanej przez WZW ZKRPiBWP  dla uczczenia 81. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jej wydanie wsparł Powiat Pilski.

W podziękowaniu Eligiusz Komarowski, starosta pilski otrzymał Krzyż 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP, nadany przez Zarządu Okręgu ZiW RP w Poznaniu.

– Pan Starosta został wyróżnionym tym krzyżem w dowód serca, które nam okazał i szacunku do kombatantów szczególnie dla inwalidów wojennych. A krzyż ten stanowi tylko cząstkę podziękowania i uznania dla Pana Starosty, gdyż rozmiar jego dla nas pomocy jest o wiele szerszy – powiedział prezes Mirosław Grzędowski.  

– Dla mnie to wielki honor i zaszczyt oraz ogromna przyjemność móc wspierać środowisko kombatantów – wzynał starosta Eligiusz Komarowski.

Przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wręczyli także Kombatanckie Krzyże Pamięci.
To honorowe wyróznienie zostało nadane dla Powiatu Ppilskiego. Odebrał je Kazimierz Wasiak, Przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

 
Kombatanckim Krzyżem Pamięci uhonorowany został także senator Henryk Stokłosa, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile
– Panie i Panowie, bardzo dziękuję za to odznaczenie. To jest dla mnie bardzo wielka sprawa. Doskonale wiecie, że zawsze możecie na mnie liczyć, na moje wsparcie – powiedział senator Henryk Stokłosa.

 

Kombatancki Krzyż Pamięci otrzymali również: Stanisław Pirch, przedsiębiorca, właściciel Pralni „SONIA” w Pile i Benon Cichoracki, pełnomocnik Związku w Pile.  

Powiat Pilski