Myśliwy zastrzelił dwa dorosłe żubry

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Zwierzęta

Myśliwy, który zastrzelił żubra, tłumaczy się, że zrobił to przez pomyłkę.  Do zdarzenia doszło w nocy na   terenie poligonu drawskiego. 

Na stronie Dzikiej Zagrody w Jabłonowie czytamy, że “Myśliwy celował do całego stada żubrów, twierdząc że jest to wataha dzików. Sprawca od razu zgłosił się na policję. Strzały zostały oddane z odległości ok. 100 m na otwartej przestrzeni w uprawie topinamburu sięgającej do kolan. Dzik, do którego strzelał myśliwy okazał się być dorosłą samicą żubra z obrożą telemetryczną!!!  Zwierzę nie padło na miejscu, sprawca postanowił sam ją dobić, stąd kilka oddanych strzałów. Ze zwierzęcia wyjęto trzy pociski”. 

Zastrzelona samica była w średnim wieku i w doskonałej kondycji, w tym roku ponownie została mamą: “(…)Niestety nie wiemy co stało się z jej kilkumiesięcznym cielakiem (być może uciekł z resztą stada). Od początku września straciliśmy łącznie osiem żubrów, z czego w dwóch przypadkach był to udowodniony postrzał, a w przypadku kolejnych dwóch domniemanie postrzału. Mając świadomość tego, że wiemy tylko o części skłusowanych żubrów, przeraża nas skala tego zjawiska. Jest to kolejny przypadek, gdzie sprawcą jest czynny myśliwy, a PZŁ nie dostrzega problemu i nie wyciąga konsekwencji wobec kłusowników we własnym gronie”.

fot. Dzika Zagroda Jabłonowo