Partnerzy z Polski odwiedzili gminę Bad Essen

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Wittlage. Wizyta gości z Polski w gminie Bad Essen (?) Przez cztery dni delegacja z Wałcza zwiedzała powiat Osnabrück, na czele z burmistrzem Maciejem Żebrowskim, który sprawuje urząd od wyborów samorządowych w ubiegłym roku. Burmistrz Wałcza i Starosta Powiatu Osnabrück Anna Kebschull to dwie nowe osobistości w gronie oficjalnych przedstawicieli obu powiatów i gmin. To wystarczający powód do spotkania w miejscu, w którym dwanaście lat temu została zapieczętowana współpraca: w zamku Wittlage, gdzie wpisali się uczestnicy Złotej Księgi Bad Essen.

Przyjęcie delegacji odbyło się nie tylko w miejscach historycznych, ale także w szczególnym dniu, w 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Wszyscy mówcy podkreślili niezwykłe znaczenie tego wydarzenia, bez którego prawdopodobnie nie bylibyśmy dziś razem, powiedział burmistrz Timo Natemeyer. Upadek muru zmienił życie Niemców i Polaków – i prawdopodobnie nie byłoby to możliwe bez ruchu reformatorskiego w Polsce ze związkiem zawodowym Solidarność, ale także bez polskiego papieża Jana Pawła II, kontynuuje Natemeyer.

Maciej Żebrowski przypomniał początki partnerstwa obu krajów od czasów po II wojnie światowej, w których wiele byłych wałczan (Deutsch Kroner) znalazło nową ojczyznę w Bad Essen. W tym samym czasie do Wałcza przybyło wielu przesiedleńców z ukraińskiego miasta Korzec. Wszyscy przesiedleńcy musieli od samego początku zacząć budować swoją tożsamość w zupełnie nowym środowisku kulturowym – powiedział M. Żebrowski. Utrzymanie pamięci przy życiu jest bardzo ważne, szczególnie dla młodzieży.

Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas życzył dalszego rozszerzenia dobrych relacji – także w dziedzinie gospodarki. W podobnym tonie przemawiała również  Starosta Powiatu Osnabrück A. Kebschull: Wasza wizyta tutaj nadaje naszej polsko-niemieckiej przyjaźni nowy impet – powiedziała. Nowe tempo, z którego demokracja w Europie może bardzo dobrze skorzystać. I nawet jeśli europejska polityka jest teraz trochę zawirowana, jestem przekonana, że jeśli pomagamy sobie nawzajem, możemy wiele razem zrobić.

Byłoby to ogromnym cierpieniem dla samych obywateli Europy, gdyby nie rozwiązali oni żadnego z wielkich wyzwań, którym trzeba stawić czoła. Cyfryzacja, migracja i ochrona klimatu ?nie znają żadnych granic?. Dlatego w przyszłości należałoby stworzyć o wiele więcej możliwości spotkań ludzi z regionów Osnabrück i Wałcza ?aby nie było miejsca na uprzedzenia?.

Kolejne pozycje programowe polskich gości podczas wizyty w powiecie Osnabrücker obejmowały wycieczki z przewodnikiem po Bad Essen i Osnabrück oraz wizytę na festiwalu ?Brocante? na zamku Ippenburg.

Źródło: tekst i zdjęcia Cornelia Müller

Oprac.: Wydział RiPM