Pomaganie jest dziecinnie proste

Czarnków Najnowsze Wydarzenia
CZARNKÓW. Zbliża się kolejny, 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku będzie to
kolorowe i radosne, ogólnopolskie święto wzajemnej życzliwości i pomocy. Hasło tegorocznego finału i jego cel jest następujący: zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Specjalistyczne szpitale dziecięce to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie , które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
Dlatego realizacja celu 27. Finału WOŚP skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej ? zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.
Właśnie dlatego w niedzielę, 13 stycznia, po całej Polsce, Europie i świecie przetoczy się kolorowa i radosna fala koncertów, licytacji i zbiórek. Tradycyjnie królować będzie troska o potrzebujących i silna wola pomagania. Przez minione 26 lat z ogromną pomocą zarówno kwestujących jak i ofiarodawców dokonano rzeczy niezwykłych. Setki milionów złotych zamieniono na ratujący życie sprzęt medyczny, który służył i służy tysiącom dzieci i osobom
starszym. A co ważniejsze ogromna mobilizacja i zaangażowanie wielu młodych ludzi, którzy każdego roku udowadniają, że chcą i potrafią ofiarować i poświęcać swój czas tym, którzy tego potrzebują. Dla nich i ofiarodawców jedyną nagrodą jest świadomość bezinteresownej pomocy i wzajemnej życzliwości. To wystarczające argumenty, by ponownie nasze miasto i okoliczne miejscowości zagrały w tej niezwykłej orkiestrze. W Czarnkowie i najbliższych
okolicach pojawi się 230 wolontariuszy wyposażonych w imienne identyfikatory, puszki i serduszka, a działania sztabu obejmują gminę Lubasz, Połajewo, Czarnków oraz Kruszewo.
Podobnie jak w latach poprzednich dzień zbiórki zwieńczy finałowy koncert na scenie Czarnkowskiego Domu Kultury. Od godziny 17.00 zaprezentują się dwa fantastyczne zespoły z Poznania: ELOHEH i GOLDEN COLLECTIVE BRASS BAND, a gospodarzem wieczoru będzie, zdobywająca laury na ogólnopolskich festiwalach, czarnkowska grupa NA PIĄTYM PROGU. Nie zabraknie również licytacji orkiestrowych gadżetów. Całość zwieńczy spotkanie na placu Wolności o godzinie 20.00, gdzie odbędą się główne licytacje oraz tradycyjnie zostanie zamknięty czarnkowski żłóbek.
Zapraszamy, przecież pomaganie jest dziecinnie proste!
MCK CZarnków