Trzej Królowie zawitali do Piły

Najnowsze Piła Wydarzenia
PIŁA.  W uroczystość Objawienia Pańskiego mieszkańcy Piły uczestniczyli w – trzecim już – Miejskim Orszaku Trzech Króli.
O godzinie 15.00 na Placu Zwycięstwa prezydent miasta Piotr Głowski powitał mędrców i przekazał klucze ?pilskiego grodu?. I nastaoił wymarsz. Każdy król uformował szyki ? odpowiednio: Kacper stał na czele Europy, Melchior dowodził Azją, Baltazar zaś prowadził Afrykę. Setki pilan przyłączyły się do uroczystego pochodu, który skierował się w stronę Placu Staszica, gdzie znajdowało się miejsce, w którym wyczekiwał wszystkich nowonarodzony Jezus.
Uroczystość była zwieńczona pięknym koncertem kolęd w wykonaniu kapeli góralskiej ?Ondraszki? oraz zespołu ?Siewcy Lednicy?.
Orszak Trzech Króli jest corocznym świętem upamiętniającym biblijne wydarzenie związane z narodzinami Chrystusa. Według tradycji, trzej Mędrcy ze Wschodu ? Kacper (Gaspar), Melchior i Baltazar wyruszyli z miejscowości Kaszan (miasto w środkowym Iranie) do Betlejem, by oddać hołd Zbawicielowi świata.
Pozostaje pytanie: czym była ówczesna gwiazda betlejemska? Naukowcy nie są do końca zgodni z tym faktem. Niektórzy wspierają tezę, że ową ?gwiazdą na niebie? był Merkury, jednak najbardziej powszechnie przyjmowaną wersją wśród astronomów jest twierdzenie, że owym znakiem na niebie była kometa lub meteor.
Tekst i fot. Andrzej Jan Rubik