POŻAR UGASZONY, PODPALACZ W RĘKACH POLICJANTÓW

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Pożar 50 arów poszycia leśnego, który szybko się rozprzestrzenia i prawdopodobieństwo podpalenia. To scenariusz ćwiczeń, które Policja w Wałczu wraz ze służbami ratowniczymi przeprowadziła na terenie gminy Człopa.

Około godziny 10.00 zgłoszenie telefoniczne o pożarze lasu otrzymuje dyżurny straży pożarnej w Wałczu. Na miejsce kierowane są wszystkie służby ratownicze, w tym policjanci i przewodnik z psem policyjnym. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skierowani do działań wstrzymują ruch, aby umożliwić bezpieczny dojazd służb na miejsce zdarzenia. Po kilku minutach na miejscu są już pierwsi strażacy starający się ugasić ogień.

Szybko pojawia się podejrzenie, że ogień został podłożony. Sprawca podpalenia może znajdować się w pobliskich lasach i równie dobrze może chcieć podjęć ucieczkę. Policjanci otrzymują na miejscu informację o tym, że w miejscu zarzewia pożaru znajdują się przedmioty pozostawione przez podpalacza. Przewodnik wspólnie z innym funkcjonariuszem prowadzą tropienie sprawcy podpalenia lasu. Pies służbowy doprowadza do podpalacza.

Mężczyzna zostaje zatrzymany. Po zakończeniu działań ratowniczych grupa dochodzeniowo-śledcza rozpoczyna oględziny. To oczywiście opis scenariusza ćwiczeń, jakie wspólnie przeprowadziły służby ratownicze, celem doskonalenia umiejętności organizowania i prowadzenia działań zabezpieczających, ratowniczych i pościgowych podczas pożaru lasu, w przypadku podejrzenia podpalenia, sprawdzenie prowadzonej łączności oraz współdziałanie  z innymi służbami i podmiotami wspomagającymi.

W ćwiczeniach brali udział ratownicy medyczni, służba leśna oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu. Prowadzonym ćwiczeniom przyglądali się przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Miasta i Gminy Człopa na czele, nie zabrakło również przedstawicieli powiatowych Zespołów Zarządzania Kryzysowego i Nadleśnictwa. Na koniec podsumowano ćwiczenia, podkreślając profesjonalizm  i duże zaangażowanie wszystkich służb biorących udział w działaniach.

KPP Wałcz