Rodzinny kapitał opiekuńczy. Wypłacono pieniądze dla blisko 450 tys. dzieci

Biznes kraj Polityka Wydarzenia

Blisko 450 tys. wypłaconych świadczeń na kwotę przeszło 1,43 mld zł – to najnowsze dane dotyczące realizacji rodzinnego kapitału opiekuńczego, który wszedł w życie z początkiem roku. – Pieniądze te pozwalają rodzicom np. opłacić żłobek, klub dziecięcy czy nianię dla swojej pociechy, mają tu pełną swobodę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rozwiązanie to weszło w życie z początkiem 2022 r., wtedy też rozpoczął się nabór wniosków o nowe świadczenie.

Wypłacono już przeszło 1,4 mld zł

Od 1 stycznia br. rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujące 522,5 tys. dzieci.

– Wypłacono już pieniądze dla blisko 450 tys. dzieci na kwotę ponad 1,43 mln zł. Dzięki tym środkom rodzice mogą opłacić np. żłobek czy nianię dla swojej pociechy, a w efekcie – łatwiej godzić życie rodzinne z pracą. Pieniądze trafiają na konto rodziców, my nie ingerujemy w to, na co je przeznaczają – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku

Od 1 kwietnia br. działa również nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które nie korzystają z rodzinnego kapitału opiekuńczego. To do 400 zł dofinansowania do pobytu w żłobku, klubie dziecięcych lub u dziennego opiekuna.

Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o dofinansowanie obejmujące blisko 91 tys. dzieci.

Ważna informacja! Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 r., przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br.

Jak złożyć wniosek?

Ścieżka wnioskowania o rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do pobytu w żłobku jest taka sama. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzinny-kapital-opiekunczy-wyplacono-pieniadze-dla-blisko-450-tys-dzieci