Rozmowy z przedstawicielami rolników

Biznes Inwestycje kraj Najnowsze Polityka Rolnictwo Zwierzęta

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z przedstawicielami rolników, głównie z Prezydium Porozumienia Rolniczego.

Rynek nawozów

– Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie dwóch-trzech miesięcy spadły ceny nawozów. Pomimo  ograniczenia produkcji przez niektórych producentów na świecie, są wystarczające zapasy, które pozwolą na wiosenną aplikację nawozów – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

– W najbliższy poniedziałek będę namawiał kolegów ministrów do nacisków na Komisję Europejską o wyrażenie zgody na dopłaty do nawozów. Nie chcemy od niej pieniędzy, ale musimy mieć zgodę, aby móc wprowadzić takie rozwiązanie – poinformował szef resortu rolnictwa, który w poniedziałek będzie uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu ministrów rolnictwa UE.

Rynek trzody chlewnej

– Jeżeli cena na rynku trzody chlewnej nadal będzie tak niska, to przedłużymy program dopłat do 10 urodzonych prosiąt – zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ewentualne dopłaty do przechowywania mięsa nie byłyby korzystne dla rolników.

Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027

Szef resortu rolnictwa poinformował, że podczas poniedziałkowego pobytu w Brukseli będzie rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w sprawie naszego Planu Strategicznego dla WPR.

Wicepremier zwrócił uwagę, że będą jeszcze proponowane uproszczenia ekoschematów, aby każdy rolnik mógł skorzystać z dostępnych w nich środków.

Podczas spotkania wicepremier zapowiedział prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ARiMR, aby rolnicy mogli dobrowolnie składać oświadczenia o zgodzie na potrącenia z płatności na rzecz ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich.

– Państwo dopłaca do składki 65% i rolnik płaci tylko 35 % składki – dodał szef resortu rolnictwa.

Na zakończenia rozmów wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział kontynuowanie takich spotkań raz na kwartał.

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi