Stracił 60 tysięcy

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują o zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych. W ostatnim czasie przestępcy ponownie weszli w posiadanie danych dostępowych do konta bankowego, skąd wykonali kilkadziesiąt transakcji na kwotę ponad 60 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie ofiarą oszustów padł jeden z mieszkańców naszego regionu.

Sprzedając wystawiony w internecie przedmiot zgłosił się do niego „kupujący”. Podczas rozmowy proponował szybką wysyłkę za pośrednictwem znanej firmy kurierskiej. Przestępca wysłał sprzedającemu link, pod którym kryła się fałszywa strona internetowa łudząco przypominająca rzeczywistą stronę banku. Podczas próby zalogowania wszystkie dane trafiły w ręce przestępców, którzy wykonali kilkadziesiąt natychmiastowych przelewów na łączną kwotę ponad 60 tysięcy złotych – informuje st. sierż. Wojciech Zeszot z pilskiej Policji.

Listopad i grudzień jest okresem szczególnym, w którym decydujemy się na wiele zakupów przez internet. Otaczające nas wyprzedaże i promocje zachęcają do zakupów bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy jednak, że wykonując operacje przez internet musimy być bardzo ostrożni!

Przypominamy:

  • Nigdy nie ulegajmy namowom osobom kupującym, którzy twierdzą, że przelali już środki, a zalogowanie do banku umożliwi ich natychmiastowy odbiór na swoim koncie.
  • Nie otwierajmy nieznanych linków, które mogą zainfekować telefon oprogramowaniem służącym do przekazania wszystkich zgromadzonych danych w tym loginów i haseł.
  • Zwracajmy uwagę na adresy stron internetowych, a także czy okna przeglądarki wskazują, że są one bezpieczne.
  • Warto jest wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia takie jak ustawienie limitów kwot wykonywanych operacji (przelewów, wypłat w bankomacie i blik) lub weryfikacji dwuetapowej za pomocą specjalnych kodów, które mogą uchronić przed szybką utratą zgromadzonej gotówki.

(Red.)/KPP Piła