SYMBOLICZNE ZNICZE „ZA OFIARY WYPADKÓW DROGOWYCH” OD POLICJANTÓW Z DROGÓWKI I MŁODZIEŻY

Edukacja Interwencje Na sygnale Najnowsze Podróże Wałcz Wydarzenia

Policjanci z wałeckiej drogówki jak co roku wspólnie z uczniami przeprowadzili działania wyprzedzające dla kierowców. Z hasłem przewodnim „Za ofiary wypadków drogowych”, apelowali o ostrożność i rozwagę w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Kierowcy otrzymywali symboliczne znicze z myślą o ofiarach wypadków drogowych ale i przygotowane przez młodzież niespodzianki.

„Za ofiary wypadków drogowych” to inicjatywa wpisana na stałe w kalendarz działań wałeckiej drogówki  i tym razem uczniów klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wałczu. Opiekunem grupy jest nauczycielka Pani Ewa Tereszczak, która od lat włącza się z uczniami w różne działania profilaktyczne wałeckich mundurowych. Niebawem Święto Zmarłych dlatego też, już wczoraj poprzez działania wyprzedzające mundurowi i młodzi ludzie apelowali do przejeżdżających kierowców o ostrożność i rozwagę na drodze.

Każde ze  zdarzeń na drodze, to ludzkie tragedie z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę – zwracali się do kierowców policjanci. Dotyczą one rodzin osób, które zginęły, osób które zostały ranne, ale i sprawców sytuacji, w których chwila pośpiechu, czasem brawury, popisu, odbija się na całym dalszym życiu: nie tylko konsekwencjach prawnych, ale i kwestii sumienia.

W okresie jesienno – zimowym zmieniające się warunki atmosferyczne wpływają na warunki jazdy. Droga hamowania zdecydowanie się wydłuża, zmniejsza się widoczność. Dlatego tak ważne staje się dostosowywanie prędkości z jaką poruszamy się samochodem do warunków panujących na drodze. W trakcie działań uczniowie klasy VIII, wręczali kierowcom wzruszający, list na temat życia i śmierci napisany przez dzieci.

Były także wierzenia związane z Świętem Zmarłych, materiały promujące bezpieczeństwo i słodki jesienny liść od uczniów. Co ważne wszyscy kierowcy zatrzymani dzisiaj do kontroli drogowej otrzymywali znicze symbolizujące ofiary wypadków drogowych z prośbą o zapalenie lampek na cmentarzach. Kierowcy popierali działania. Ci, którzy popełnili drobne wykroczenia drogowe obiecali poprawę. Policyjny „Znicz” został zapoczątkowany przez Braci Kapucynów z Parafii św. Antoniego w Wałczu i trwa po dzień dzisiejszy. Z uwagi na jesienną porę mundurowi wręczyli uczniom odblaskowe zawieszki. Działania prowadzone na ulicy Wojska Polskiego na drodze wojewódzkiej K 22.

Symboliczne znicze „Za ofiary wypadków drogowych” od policjantów z drogówki i młodzieży – Aktualności – Komenda Powiatowa Policji w Wałczu