Szpital w Pile dostanie nową karetkę

Najnowsze Piła

 PIŁA. Kolejna ważna inwestycja w pilski szpital. Kilka tygodni temu Powiat Pilski złożył wniosek o 1,6 mln zł dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii  i neurologii, teraz sięgnie po 250 tysięcy złotych na zakup nowej karetki!

Władze Powiatu Pilskiego wykorzystują każdą szansę, by podnieść jakość leczenia mieszkańców. Właśnie nadarzyła się okazja otrzymania ogromnego dofinansowania od Wojewody Wielkopolskiego, w wysokości 80 procent na zakup nowego ambulansu. Wartość tej inwestycji to ponad 312 tysięcy złotych. Aby zakup stał się faktem Powiat musi dołożyć jedynie  62 500 zł   (20 procent z całej kwoty).

Aby zabezpieczyć ?wkład własny? trzeba było dokonać zmian w tegorocznym budżecie. W środę, 8 sierpnia, zwołano więc sesję nadzwyczajną. Zdecydowana większość radnych (poza przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, choć byli na sesji) poparła propozycję Zarządu Powiatu w Pile i zdecydowała o zabezpieczeniu środków na zakup karetki.

– Obecnie pilski szpital dysponuje trzema zespołami ratowniczymi, funkcjonującymi w ramach oddziału ratunkowego, jednym specjalistycznym i  dwoma  podstawowymi.  Samochody  jednak  szybko  się  zużywają,           a  z każdym rokiem pokonują coraz więcej kilometrów. Jeżdżą nie tylko na terenie powiatu pilskiego, bywa, że także do wypadków, do których odchodzi na drogach krajowych także poza jego granicami i przywożą pacjentów do szpitala w Pile. A transport do szpitala musi być niezawodny ? tłumaczy Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Tylko w ubiegłym roku trzy karetki przejechały łącznie ponad 124 tysiące kilometrów. Najstarsza jest z 2011 roku i na liczniku ma już ponad 198 tysięcy km. Ambulanse są więc mocno eksploatowane, gdyż pilski szpital obsługuje duży region.

W ciągu ostatniego miesiąca Powiat Pilski sięgnął po środki na kolejne inwestycje w szpitalu. Ich  łączna wartość przekroczy 2 mln 300 tysięcy złotych, w tym zaledwie 460 tysięcy  to wkład własny.

(WM)  

powiat.pila.pl