„Trenuj z wojskiem” – ponad 100 uczestników ćwiczyło w Biedrusku

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Strzelnica wojskowa w Biedrusku – tutaj swój majówkowy weekend rozpoczęło 104 uczestników akcji „Trenuj z wojskiem wiosna- lato”. Tym razem szkolenie poprowadziła 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Budowa broni, rzut granatem, ustawianie pojedynczej miny czy pokonywanie terenu różnymi sposobami – to tylko kilka zagadnień, jakie przygotowali instruktorzy z wielkopolskiej „Dwunastki”, by zaznajomić uczestników szkolenia z wojskiem. Co przypadło szkolącym się najbardziej do gustu? Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że możliwość wykonania strzelania z karabinka MSBS Grot, który posiadają na swoim wyposażeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczący mieli okazję strzelać pod okiem instruktorów z amunicji barwiącej typu UTM. Wcześniej wszystkie grupy szkoleniowe zostały zapoznane z budową tej broni.
Zajęcia rozpoczął cz.p.o. dowódca 12. WBOT – ppłk Dariusz WYRZYKOWSKI, który zwrócił się do uczestników:
Miło mi, gościć Was podczas trzeciej edycji „Trenuj z wojskiem”. Dla nas, jako 12. WBOT, to pierwsza tego typu kampania, ale znam wszystkie zagadnienia, z jakimi dziś się zapoznacie i wierzę, że będą one dla Was atrakcyjne a wychodząc stąd, będzie towarzyszyło Wam poczucie owocnie spędzonego majowego weekendu. Niech to będzie dla Was przyjemny czas. Być może ktoś stwierdzi, że mundur jest dla niego.
Poznałem tu sporo wartościowych umiejętności, jak np. wyznaczanie kierunku północy, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, czy możliwość strzelania. Nie żałuję, że zgłosiłem się na szkolenie – tłumaczy Marcin, uczestnik „Trenuj z wojskiem”.
Podczas akcji uczestnicy zostali podzieleni na dziesięć sekcji. Każdej z nich towarzyszył „duch” – żołnierz, który od początku, aż do końca szkolenia towarzyszył grupie, przeprowadzał przez punkty szkoleniowe i dbał o jej bezpieczeństwo. Uczestnicy mieli także okazję w ramach przerwy śniadaniowej spróbować wojskowych racji żywnościowych. Trening zakończył się wręczeniem certyfikatów i pamiątkowego zdjęcia. Po szkoleniowych trudach, logistycy zadbali o uzupełnienie kalorii u ochotników. Po przejściu ostatniego punktu nauczania na uczestników czekała wojskowa grochówka.
Warto podkreślić, że ideą kampanii „Trenuj z wojskiem wiosna – lato”, jest zapoznanie chętnych z podstawowymi umiejętnościami wojskowymi i obronnymi. Trwają zapisy na kolejny termin. Zgłoszenie jest bardzo proste – wystarczy podać imię, nazwisko, wiek i kontakt telefoniczny, pisząc mail na adres:
12wbot.tzw@ron.mil.pl lub dzwoniąc:
887 702 137. W szkoleniach mogą wziąć udział obywatele polscy w wieku 15-65 lat.
24.06.2023 r.

foto: DWOT
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej