Wspólna inicjatywa

Interwencje Inwestycje Najnowsze Ukraina Wydarzenia Złotów
Samorząd powiatu złotowskiego, przy wsparciu rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie, rozpoczął prace remontowe w budynku po byłym domu dziecka w Jastrowiu. Obiekt ten, zgodnie z decyzją władz powiatu złotowskiego i po akceptacji Wojewody Wielkopolskiego, zostanie tymczasowo przeznaczony dla dzieci z domu dziecka z Ukrainy. Wszystkie osoby chętne do wsparcia powiatowej inicjatywy zaprasza się do współpracy. Przyda się naprawdę wszystko.
Jak to się zaczęło? 4 marca br., podczas konferencji Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg poinformowano o ewakuacji ukraińskich dzieci z domów dziecka, a tym samym zaapelowano do samorządowców o pomoc w rozwiązaniu problemu. Starosta złotowski Ryszard Goławski oraz wicestarosta Małgorzata Sameć bardzo szybko zaangażowali się w temat. Poinformowali
Urząd Wojewódzki w Poznaniu, że Powiat Złotowski posiada obiekt, który wcześniej przeznaczony był na sprzedaż i mimo zainteresowania potencjalnych kupców, nie doszło do transakcji, co oznacza, że budynek ten, w którym dawniej mieścił się dom dziecka, a następnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, idealnie nadaje się na lokal dla ukraińskich dzieci. Należy go jedynie odremontować, umeblować i doposażyć, na co władze powiatu przeznaczyły już pewne środki finansowe. Obecnie MOW ma swoją siedzibę w budynkach należących do samorządu powiatu złotowskiego przy ul. Poznańskiej 35 w Jastrowiu. – W ośrodku tym zabezpieczane są wszystkie potrzeby edukacyjno – wychowawcze naszych podopiecznych – wyjaśnia wicestarosta Małgorzata Sameć.
Należy dodać, że w pobliżu budynku, do którego już niebawem trafią dzieci z Ukrainy, jest nieduża sala gimnastyczna. Władze powiatu cieszą się, że będzie ona znowu tętniła życiem.
Ruszają z remontem i doposażeniem
W poniedziałek, dzięki zaangażowaniu rzemieślników z Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie, ruszyły prace remontowe obiektu. Władze powiatu zwracają się do wszystkich Państwa z prośbą o wsparcie powiatowej inicjatywy. – Zależy nam, aby ukraińskie dzieci
poczuły się, jak w prawdziwym domu. Razem jesteśmy w stanie im to dać. Jesteśmy wdzięczni za każdą cegiełkę, która pomoże w realizacji zadania. Potrzebujemy doposażyć pokoje dzieci, kuchnię, łazienki. Potrzebujemy sprzętów, które pozwolą na utrzymanie
czystości w placówce (miotły, szufelki, mopy, wiadra), potrzebne są naczynia kuchenne, pościel, ręczniki – mówi wicestarosta Małgorzata Sameć. Każda pomoc z Państwa strony wzbogaci placówkę i pozwoli przebywającym w niej ukraińskim dzieciom na spędzenie w Polsce dobrych chwil, w przyjaznej, domowej atmosferze.
Kontakt z samorządem
Wszystkie osoby, które zechcą wesprzeć inicjatywę samorządu powiatu złotowskiego, a tym samym pomóc ukraińskim dzieciom, mogą kontaktować się z:
– Małgorzatą Sameć (wicestarosta złotowski), tel.: 789
091 902
– Tomaszem Michalskim (dyrektor Wydziału Organizacyjnego), tel.: 67
263 59 33
– email: starosta@zlotow-powiat.pl
  • Agnieszka Barabasz