Zagłosuj na Sołectwo Leżenica-Kolonia w konkursie Działania Godne Uwagi

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia
Leżenica Kolonia to najmniejsze sołectwo w gminie Szydłowo. Co ciekawe, jest to sołectwo, które zamieszkują potomkowie przesiedleńców z okolic Łowicza, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej, w ramach akcji zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych. Dzisiejsi mieszkańcy starają się przywrócić pamięć o kulturze łowickiej swoich przodków, ich zwyczajach i obrzędach.
Na początku bieżącego roku z inicjatywy kilkunastu osób, powołano tu Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia, które to stowarzyszenie zaktywizowało lokalną społeczność organizując m.in. pierwszy w historii festyn rodzinny z okazji Dnia dziecka oraz Dożynki Sołeckie w stylu łowickim. Na działania te pozyskano środki z Gminy Szydłowo i Powiatu Pilskiego. Ponadto Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie w ramach Konkursu Mikrodotacji dla młodych organizacji pozarządowych z Wielkopolskiej Wiary – Centrum PISOP. Dzięki temu Stowarzyszenie zorganizowało szereg warsztatów m.in. plecenia wieńca dożynkowego (we współpracy z KGW Wiktorówko), warsztaty bibułkarskie prowadzone przez Lidię Bączkowską, warsztaty pieśni ludowych z Andrzejem Jopkiem oraz ostatnio warsztaty tańca ludowego, które poprowadziła instruktor i choreograf Monika Kochanowska, wieloletnia solistka i tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Udało się także zakupić szereg materiałów na potrzeby prowadzonych działań oraz namiot i głośnik.
– Wracamy do korzeni poprzez tradycyjne stroje ludowe, rękodzieło, pieśni i taniec, promując w ten sposób nasze Sołectwo, gminę, powiat oraz przepiękną kulturę łowicką – mówi Justyna Rosińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia.
Działania Godne Uwagi to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Centrum PISOP we współpracy z Fundacją NIWA Edukacji i Rozwoju, jest skierowany do wielkopolskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.
– Celem konkursu jest promocja i docenienie działań społeczników, którzy wyróżniają się z tłumu. Poszukiwani są autorzy inicjatyw, które integrowały mieszkańców, mobilizowały ich do działania lub po prostu niosły radość – i uważamy, że nasze Stowarzyszenie idealnie wpisuję się w tę ideę – dodaje Agnieszka Matusiak, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia.
Na Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia można zagłosować na stronie FB CAMP Chwaliszewo75 – Działania Godne Uwagi – głosowanie internautów. Wystarczy TUTAJ https://www.facebook.com/photo/?fbid=674061604825349&set=pcb.674076628157180 odszukać zdjęcie Sołectwa Leżenica-Kolonia i je polubić. Głosowanie internetowe trwa do 7 listopada, do godz. 15.00.
Dodatkowo, kapituła konkursowa nagrodzi po jednej inicjatywie z każdego subregionu Wielkopolski oraz z miasta Poznania. Zwycięzcy otrzymają statuetkę Działań Godnych Uwagi, bon na usługi poligraficzne o wartości 500 zł, dedykowany warsztat oraz szereg działań promocyjnych (w tym artykuł sponsorowany w lokalnych mediach). Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 21 listopada w Poznaniu.
Zachęcamy do głosowania i trzymamy kciuki!