Żołnierze 67 Pułku Piechoty patronem szkoły w Romanowie Dolnym

Czarnków Najnowsze Trzcianka Wydarzenia
ROMANOWO DOLNE. To był wielki dzień dla społeczności szkolnej z Romanowa Dolnego. We wtorek placówka otrzymała imię 67 Pułku Piechoty. W uroczystości wzięli udział nauczyciele i uczniowie oraz liczni goście: absolwenci placówki, mieszkańcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Czarnków, posłowie, przedstawiciele władz powiatu i gminy.
Sala wiejska, w której odbywało się to wydarzenie, była wypełniona po brzegi. Czuć było podniosłą atmosferę.
Taki dzień jest niepowtarzalny, zdarza się tylko raz. Nadanie szkole imienia i przekazanie sztandaru to niezwykłe wydarzenie ? podkreśliła Róża Wesołek, dyrektor placówki. I dodała: -Wybór patrona szkoły to istotny moment w życiu każdej placówki. Chociaż można zapytać, po co szkole w ogóle potrzebny jest patron, czy ma on jakiekolwiek znaczenie? Otóż nadanie szkole imienia to nie jest tylko pusty gest, patron to pewien symbol, to wskazanie całej szkolnej społeczności kierunku wspólnych działań.
Dlaczego szkoła w Romanowie Dolnym wybrała właśnie 67 Pułk Piechoty? Nie był to wybór przypadkowy. Przez wiele lat żołnierze patronowali działającemu tu gimnazjum. Po likwidacji gimnazjum, społeczność zwróciła się do dyrekcji szkoły podstawowej z prośbą o
przeniesienie imienia.
– Postanowiliśmy tak zrobić, bo nie chcemy odcinać się od historii, od tego dobrego, co wydarzyło się przez lata w gimnazjum ? wytłumaczyła pani dyrektor.
Ale 67 Pułk Piechoty to również część historii tego regionu. Utworzony 9 lutego 1920 roku z 9 Pułku Strzelców Wielkopolskich, skupiał żołnierzy ochotników, pochodzących z Wielkopolski. Cechował ich ogromny patriotyzm. Żołnierze 67 Pułku Piechoty nie tylko wyróżniali się na polu bitwy w walkach o wolną Polskę, ale również udzielali się społecznie: budowali obiekty sportowe, organizowali paczki świąteczne dla najbiedniejszych.
– I my dzisiaj chcemy te wartości jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności wpajać naszym uczniom, ale chcemy też pokazywać im, że warto pomagać potrzebującym, zachęcać do uprawiania sportu i dbania o kondycję fizyczną– mówiła Róża Wesołek.
Szkoła podstawowa z Romanowa Dolnego otrzymała też we wtorek nowy sztandar. Wyglądem przypomina sztandar, który przez lata łączył gimnazjalistów. To również symbol łączności z tymi, którzy tworzyli historię nieistniejącej już dzisiaj placówki.
Warto podkreślić, że choć Romanowo Dolne jest małą miejscowością, to jednak z wielką historią. Szkoła podstawowa rozpoczęła działalność już na początku ubiegłego wieku.Ciekawą historię placówki, ale też miejscowości, można prześledzić w izbie pamięci, która
znajduje się w sali na piętrze budynku.
Przez te wszystkie lata wykształciliśmy dziesiątki absolwentów, którzy nie tylko zdobywali tu wiedzę, ale też kształtowali swoją osobowość, poznawali swoje mocne strony, uczyli się dokonywać wyborów i stawiać sobie cele, do których dążyli. Mamy bogatą historię ? zakończyła pani dyrektor.
Z okazji tak wspaniałej uroczystości, życzeniom nie było końca.
?- Wszystkim pracownikom szkoły oraz rodzicom uczniów pragnę życzyć przyjemności z pełnionych obowiązków, zaangażowania, pasji i siły w pokazywaniu młodemu pokoleniu świata. Uczniom życzę zaś, jak najlepszych wyników w nauce oraz wytrwałości w zgłębianiu
nowej wiedzy. Niech każdy dzień w szkole będzie fascynującą przygodą. Nadanie szkole imienia 67 Pułku Piechoty to symboliczny drogowskaz dla młodego pokolenia, wskazuje wartości, nadaje kierunek i służy przykładem ? mówiła poseł Marta Kubiak.
Uczniowie przygotowali dla gości program artystyczny, w którym pokazali swoje umiejętności taneczne oraz przybliżyli historię Powstania Wielkopolskiego na terenie gminy Czarnków.
 Dorota Bonzel