Ciężarówka w rowie. W sieci wrze. Zarządca drogi DW 190 odpowiada…

Inwestycje Na sygnale Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia
WYSOKA / KRAJENKA. Przewrócony TIR blokował DW 190 niedaleko Krajenki. Czy koszmar kierowców na trasie Wysoka-Krajenka kiedyś się skończy? 
Wczoraj przed godziną 18. na DW 190 niedaleko Krajenki, samochód ciężarowy z nieznanych przyczyn zjechał na poboczne jezdni i przewrócił się na bok. Chociaż wyglądało to bardzo groźnie, kierowcy na szczęście nic się nie stało.
To nie pierwsze zdarzenie na tym odcinku drogi. Wiedzą o tym ci, którzy codziennie go przemierzają. Pod informacją o kolizji, która ukazała się na Facebooku Waszych Mediów, pojawiły się liczne komentarze. Łatwo z nich wywnioskować, dlaczego kierowcy wolą omijać tę trasę.
 Oto fragmenty niektórych komentarzy.
“Tam poboczem muszą jechać, więc nie ma co się dziwić, że taki zestaw w końcu tak skończył (…) Współczuję kierowcom ciężarówek, którzy muszą tamtędy przejeżdżać. Autem osobowym jest tragedia, a co dopiero 40-sto tonowym zestawem (…) Ta droga od wielu lat wołała o pomstę do nieba(…) Tamtędy codzienne ludzie muszą jeździć do pracy! (…)  Tam jedną dziurę ominiesz w następną wjedziesz. Szok (…) Przedwczoraj felgę roz…łam na tej drodze, nie dość, że zwężka, to dziura na dziurze(…) Jeżdżę tam od 4 lat, ale teraz co zrobili to masakra. Ja rozumiem, że trzeba było zacząć,  żeby kasa nie przepadła, ale powinni drugą stronę zalać asfaltem i wtedy zrobić sobie przerwę . Przez 4 lata poszły tam 3 opony masakra(…) No tak, bo tam są takie dziury że kolo może urwać (…)  Rozgrzebali drogę 3 miesiące temu i tak ten bałagan zostawili! Nic się nie dzieje!”
 No właśnie, dlaczego nic się nie dzieje?
Przypomnijmy, w czerwcu 2021 roku Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, zarządca drogi, ogłosił przetarg na  remont drogi wojewódzkiej nr 190 Krajenka – Gniezno.  Wykonawca został wybrany i  prace ruszyły. Wydawać by się mogło, że po latach wyczekiwania i szlifowania formy w jeździe slalomem pomiędzy dziurami, mieszkańcy tego regionu będą mieli w końcu bezpieczną drogę i komfortowe warunki do jazdy samochodem. Tak się jednak nie stało. A co właściwie się stało?
-Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w grudniu 2021 r. odstąpił od umowy z wykonawcą (firmą KOWALSKI BUDOWNICTWO sp. z o.o) wzmocnienia drogi wojewódzkiej nr 190 na odcinku pomiędzy miejscowościami Podróżna i Leśnik z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Powodem był brak postępu robót i przekroczenie terminów umownych. W odstąpieniu zobowiązaliśmy firmę do zabezpieczenia na swój koszt przerwanych robót. W związku z tym, że firma nie wypełniła tego zobowiązania, dzisiaj (5 stycznia) przystąpiliśmy do działań zabezpieczających drogę, a dodatkowo – dla bezpieczeństwa – wprowadzimy na tym odcinku ograniczenie tonażu pojazdów. Ponadto informuję, że zamierzamy w tym roku ponownie ogłosić przetarg na wzmocnienie wskazanego odcinka drogi nr 190. Jesteśmy również w trakcie przygotowań do ogłoszenia przetargu i oczekujemy wydania przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na pierwszy etap rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 190 od Krajenki do Wysokiej – powiedział dzisiaj Waszym  Mediom Roman Świergiel, Z-ca  Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
Mieszkańcom obu miast i sąsiadujących z nimi wsi – zwłaszcza tym zmotoryzowanym – nie pozostaje zatem nic innego jak uzbroić się w cierpliwość. Bo w perspektywie – miejmy nadzieję: niedalekiej – doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia.
 (Red.)
Fot. OSP Krajenka