Kiedyś – koszary, dziś – nowoczesny obiekt sportowy, który służy studentom

Inwestycje Najnowsze Sport Wałcz Wydarzenia

Dzięki 2 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie prawie stuletni budynek hali sportowej Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu przeszedł kompleksową modernizację i jest bardziej przyjazny środowisku.

W otwarciu odnowionego obiektu – w obecności prof. Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, Posła Czesława Hoca i Tomasza Wójcika – Wicewojewody Zachodniopomorskiego – wziął udział Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

– Po zakończeniu inwestycji hala jest bardziej przyjazna środowisku. Poprawiła się jej efektywność energetyczna i udało się ograniczyć straty ciepła – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie: – Efekt ekologiczny to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o prawie 250 ton rocznie. Zmodernizowany obiekt potrzebuje 2600 GJ energii cieplnej mniej, niż do tej pory. Dzięki fotowoltaice pojawi się też oszczędność energii elektrycznej na poziomie ponad 4 MWh rocznie.

Remont budynku z 1935 roku polegał na ociepleniu ścian zewnętrznych (o powierzchni 759 m2), dachu i stropodachu (1336 m2)oraz posadzki (1050 m2), wymianie okien i drzwi oraz modernizacji instalacji centralnego ogrzewania z systemem zarządzania energią. W ramach inwestycji zmodernizowano też instalację ciepłej wody użytkowej i wymieniono na energooszczędne 59 opraw oświetleniowych. Na dachu została zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy do 50 kW.

Modernizacja hali to koszt prawie 3,2 mln zł. Ponad 2 mln zł to preferencyjna pożyczka, udzielona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Konrad Czarnecki
Specjalista ds. Promocji i Komunikacji

WFOŚiGW w Szczecinie